Vishay/Dale CMF55120R00JKEK
CMF55120R00JKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55120R00JKEK
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55120R00JKEK.pdf
Availability of CMF55120R00JKEK
QUANTITY
CMF55120R00JKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55120R00JKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55120R00JKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55120R00JKEK
Related LinksCMF5512, CMF55120R00JKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55120R00JKEK Details Description
Related parts for CMF55120R00JKEK
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.85A 120 MOHM datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf