Vishay/Dale CMF55124K00BHR6
CMF55124K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55124K00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55124K00BHR6.pdf
Availability of CMF55124K00BHR6
QUANTITY
CMF55124K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55124K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55124K00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55124K00BHR6
Related LinksCMF5512, CMF55124K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55124K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55124K00BHR6
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
IC OCT D-TYPE LATCH 3ST 20-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .025W STER 12UCSP datasheet.pdf
RES 180 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf