Vishay/Dale CMF5512K000BEEB
CMF5512K000BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512K000BEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512K000BEEB.pdf
Availability of CMF5512K000BEEB
QUANTITY
CMF5512K000BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512K000BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF5512K000BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512K000BEEB
Related LinksCMF5512, CMF5512K000BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512K000BEEB Details Description
Related parts for CMF5512K000BEEB
LED 5MM RT ANG HI EFF GRN PC MNT datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 24POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 60POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
IC DISTRIB SWITCH 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 32QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf