Vishay/Dale CMF5512K100FHEA
CMF5512K100FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512K100FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512K100FHEA.pdf
Availability of CMF5512K100FHEA
QUANTITY
CMF5512K100FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512K100FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5512K100FHEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512K100FHEA
Related LinksCMF5512, CMF5512K100FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512K100FHEA Details Description
Related parts for CMF5512K100FHEA
RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf