Vishay/Dale CMF5512M000FKRE
CMF5512M000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512M000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512M000FKRE.pdf
Availability of CMF5512M000FKRE
QUANTITY
CMF5512M000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512M000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5512M000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512M000FKRE
Related LinksCMF5512, CMF5512M000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512M000FKRE Details Description
Related parts for CMF5512M000FKRE
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
FIBER SPLICE ORGANIZER 48SPLICES datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 350MW SOT23 datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf