Vishay/Dale CMF5512M000GLEK
CMF5512M000GLEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512M000GLEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512M000GLEK.pdf
Availability of CMF5512M000GLEK
QUANTITY
CMF5512M000GLEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512M000GLEK
Internal Part NumberEIS-CMF5512M000GLEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512M000GLEK
Related LinksCMF5512, CMF5512M000GLEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512M000GLEK Details Description
Related parts for CMF5512M000GLEK
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
MANOMETER DIGITAL DUAL INPUT datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 100POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
CAP - FOR ROCKER SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf