Vishay/Dale CMF5512M400FKR6
CMF5512M400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512M400FKR6
Brief Description
RES 12.4M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512M400FKR6.pdf
Availability of CMF5512M400FKR6
QUANTITY
CMF5512M400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512M400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5512M400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512M400FKR6
Related LinksCMF5512, CMF5512M400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512M400FKR6 Details Description
Related parts for CMF5512M400FKR6
IC DAC 12BIT DUAL 5V 10-UMAX datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 3KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf