Vishay/Dale CMF5512R400FKR6
CMF5512R400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5512R400FKR6
Brief Description
RES 12.4 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5512R400FKR6.pdf
Availability of CMF5512R400FKR6
QUANTITY
CMF5512R400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5512R400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5512R400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5512R400FKR6
Related LinksCMF5512, CMF5512R400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5512R400FKR6 Details Description
Related parts for CMF5512R400FKR6
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 7.2A 19 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/T WF datasheet.pdf
THERMOSTAT 130 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf