Vishay/Dale CMF55133K00BHR6
CMF55133K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55133K00BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55133K00BHR6.pdf
Availability of CMF55133K00BHR6
QUANTITY
CMF55133K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55133K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55133K00BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55133K00BHR6
Related LinksCMF5513, CMF55133K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55133K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55133K00BHR6
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 80MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 99POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC 2824 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf