Vishay/Dale CMF55140R00FKRE
CMF55140R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55140R00FKRE
Brief Description
RES 140 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55140R00FKRE.pdf
Availability of CMF55140R00FKRE
QUANTITY
CMF55140R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55140R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF55140R00FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55140R00FKRE
Related LinksCMF5514, CMF55140R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55140R00FKRE Details Description
Related parts for CMF55140R00FKRE
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO201 datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 32.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W SMBJ datasheet.pdf
FEP WIRE RD 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
MMCX RA PL TO SMA RABHJK RG316 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf