Vishay/Dale CMF55147R00FKEB
CMF55147R00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55147R00FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55147R00FKEB.pdf
Availability of CMF55147R00FKEB
QUANTITY
CMF55147R00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55147R00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF55147R00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55147R00FKEB
Related LinksCMF5514, CMF55147R00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55147R00FKEB Details Description
Related parts for CMF55147R00FKEB
CONN TERM BLOCK END COVER GREY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.16A SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN ADAPT W.FL PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 210 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 250A TO200AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf