Vishay/Dale CMF55149K50FHEK
CMF55149K50FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55149K50FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 149.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55149K50FHEK.pdf
Availability of CMF55149K50FHEK
QUANTITY
CMF55149K50FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55149K50FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55149K50FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55149K50FHEK
Related LinksCMF5514, CMF55149K50FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55149K50FHEK Details Description
Related parts for CMF55149K50FHEK
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
SGE-225-2-1220 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 20DFN datasheet.pdf