Vishay/Dale CMF5514K900BHEB
CMF5514K900BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5514K900BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5514K900BHEB.pdf
Availability of CMF5514K900BHEB
QUANTITY
CMF5514K900BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5514K900BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5514K900BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5514K900BHEB
Related LinksCMF5514, CMF5514K900BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5514K900BHEB Details Description
Related parts for CMF5514K900BHEB
RELAY SSR DC 480V 5A AC OUT SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN ADAPT OSP PLUG - 3.5MM JACK datasheet.pdf
RES 4.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 83MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1.6KVDC RADIAL datasheet.pdf