Vishay/Dale CMF5514R300DHBF
CMF5514R300DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5514R300DHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5514R300DHBF.pdf
Availability of CMF5514R300DHBF
QUANTITY
CMF5514R300DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5514R300DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5514R300DHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5514R300DHBF
Related LinksCMF5514, CMF5514R300DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5514R300DHBF Details Description
Related parts for CMF5514R300DHBF
IC REG LDO 5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128POS .050 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
SERIAL-TO-ETHERNET datasheet.pdf
MTP AD FULL FLNG SC FTPRNT datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 9MM 4.56" datasheet.pdf