Vishay/Dale CMF55150K00FHR6
CMF55150K00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150K00FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150K00FHR6.pdf
Availability of CMF55150K00FHR6
QUANTITY
CMF55150K00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150K00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55150K00FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150K00FHR6
Related LinksCMF5515, CMF55150K00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150K00FHR6 Details Description
Related parts for CMF55150K00FHR6
IC DIGITAL VIDEO DECODER 80HTQFP datasheet.pdf
IC DRVR MOSFET SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
BRACKET 5.25" 3U FOR 19" RACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf