Vishay/Dale CMF55150K00FHRE
CMF55150K00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150K00FHRE
Brief Description
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150K00FHRE.pdf
Availability of CMF55150K00FHRE
QUANTITY
CMF55150K00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150K00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55150K00FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150K00FHRE
Related LinksCMF5515, CMF55150K00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150K00FHRE Details Description
Related parts for CMF55150K00FHRE
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BASE RACEWAY PWR LRG LGRY 6' datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 120POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
5MM BULBHOLDER WITH DIODE datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT SR W/PGS 20POS datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 7.5A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CORD SOCKET datasheet.pdf