Vishay/Dale CMF55150R00DHR6
CMF55150R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55150R00DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55150R00DHR6.pdf
Availability of CMF55150R00DHR6
QUANTITY
CMF55150R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55150R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55150R00DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55150R00DHR6
Related LinksCMF5515, CMF55150R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55150R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55150R00DHR6
GROMMET 0.217" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 11MM datasheet.pdf