Vishay/Dale CMF55152K00BEEB
CMF55152K00BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55152K00BEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 152K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55152K00BEEB.pdf
Availability of CMF55152K00BEEB
QUANTITY
CMF55152K00BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55152K00BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55152K00BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)152k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55152K00BEEB
Related LinksCMF5515, CMF55152K00BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55152K00BEEB Details Description
Related parts for CMF55152K00BEEB
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 1POS 19MM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 20PIN DIP W/CLIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Crystal 4.0960MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf