Vishay/Dale CMF55158K00FHRE
CMF55158K00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55158K00FHRE
Brief Description
RES 158K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55158K00FHRE.pdf
Availability of CMF55158K00FHRE
QUANTITY
CMF55158K00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55158K00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55158K00FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55158K00FHRE
Related LinksCMF5515, CMF55158K00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55158K00FHRE Details Description
Related parts for CMF55158K00FHRE
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf