Vishay/Dale CMF55158R00FKEB
CMF55158R00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55158R00FKEB
Brief Description
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55158R00FKEB.pdf
Availability of CMF55158R00FKEB
QUANTITY
CMF55158R00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55158R00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF55158R00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55158R00FKEB
Related LinksCMF5515, CMF55158R00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55158R00FKEB Details Description
Related parts for CMF55158R00FKEB
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 19POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS MALE PANEL #26 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM SPDT 10A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf