Vishay/Dale CMF5515K000FHBF70
CMF5515K000FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515K000FHBF70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515K000FHBF70.pdf
Availability of CMF5515K000FHBF70
QUANTITY
CMF5515K000FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515K000FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF5515K000FHBF70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515K000FHBF70
Related LinksCMF5515K, CMF5515K000FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515K000FHBF70 Details Description
Related parts for CMF5515K000FHBF70
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC XMITTER LVDS DUAL 144-TQFP datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL RD/RD TR SIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RPLCMNT CLSRE PLG- A SIZE REFERT datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C016MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 32KB FLASH 20MHZ 32WFN datasheet.pdf