Vishay/Dale CMF5515K000FHRE
CMF5515K000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515K000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515K000FHRE.pdf
Availability of CMF5515K000FHRE
QUANTITY
CMF5515K000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515K000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5515K000FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515K000FHRE
Related LinksCMF5515, CMF5515K000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515K000FHRE Details Description
Related parts for CMF5515K000FHRE
MPR WITH TIA-232/TIA-485 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 50' REVERSED datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
PAC-S400-SD25 CBL ASSY datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2.1A TO-220 datasheet.pdf