Vishay/Dale CMF5515K400DHRE
CMF5515K400DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515K400DHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515K400DHRE.pdf
Availability of CMF5515K400DHRE
QUANTITY
CMF5515K400DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515K400DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5515K400DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515K400DHRE
Related LinksCMF5515, CMF5515K400DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515K400DHRE Details Description
Related parts for CMF5515K400DHRE
IC DRIVER HIGH/LOW 600V 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 30V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.015 OHM 1% 80W datasheet.pdf
FUSE INDUST 2A 400V CLASS AM datasheet.pdf
FUSE 20A 500V 10X38MM CLASS M datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 72V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf