Vishay/Dale CMF5515M000GNEK
CMF5515M000GNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515M000GNEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515M000GNEK.pdf
Availability of CMF5515M000GNEK
QUANTITY
CMF5515M000GNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515M000GNEK
Internal Part NumberEIS-CMF5515M000GNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515M000GNEK
Related LinksCMF5515, CMF5515M000GNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515M000GNEK Details Description
Related parts for CMF5515M000GNEK
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FAN 92X25MM 24VDC IP56 75CFM datasheet.pdf