Vishay/Dale CMF5515R000FHRE
CMF5515R000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515R000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515R000FHRE.pdf
Availability of CMF5515R000FHRE
QUANTITY
CMF5515R000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515R000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5515R000FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515R000FHRE
Related LinksCMF5515, CMF5515R000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515R000FHRE Details Description
Related parts for CMF5515R000FHRE
IC REG BUCK BOOST INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 2.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC OCT LATCH TRANSP 3/ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 10.16MM datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" POL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 1, TU datasheet.pdf
TOOL REMOVAL MS90562-3 datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G WARM WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf