Vishay/Dale CMF55162K00DHEA
CMF55162K00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162K00DHEA
Brief Description
RES 162K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162K00DHEA.pdf
Availability of CMF55162K00DHEA
QUANTITY
CMF55162K00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162K00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55162K00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162K00DHEA
Related LinksCMF5516, CMF55162K00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162K00DHEA Details Description
Related parts for CMF55162K00DHEA
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
096 EURO TYPE C RECEPT AP ASSY datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS NATURAL FASTON datasheet.pdf
ICL 16 OHM 20% 2A 9.9MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf