Vishay/Dale CMF55162R00BEEB70
CMF55162R00BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162R00BEEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162R00BEEB70.pdf
Availability of CMF55162R00BEEB70
QUANTITY
CMF55162R00BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162R00BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF55162R00BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162R00BEEB70
Related LinksCMF55162, CMF55162R00BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162R00BEEB70 Details Description
Related parts for CMF55162R00BEEB70
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
OSC XO 52.535MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf