Vishay/Dale CMF55162R00BEEK
CMF55162R00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162R00BEEK
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162R00BEEK.pdf
Availability of CMF55162R00BEEK
QUANTITY
CMF55162R00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162R00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55162R00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162R00BEEK
Related LinksCMF5516, CMF55162R00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162R00BEEK Details Description
Related parts for CMF55162R00BEEK
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH SOT23W datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 14POS datasheet.pdf
L37-5 SHEET 320X320X1.5MM W/ADH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf