Vishay/Dale CMF55162R00DHR6
CMF55162R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162R00DHR6
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162R00DHR6.pdf
Availability of CMF55162R00DHR6
QUANTITY
CMF55162R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55162R00DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162R00DHR6
Related LinksCMF5516, CMF55162R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55162R00DHR6
IC 8ST SHIFT/STORE BUS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG GRY 3280' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-UNIV-RV12 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
470UF 12V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf