Vishay/Dale CMF55162R00FHRE
CMF55162R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162R00FHRE
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162R00FHRE.pdf
Availability of CMF55162R00FHRE
QUANTITY
CMF55162R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55162R00FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162R00FHRE
Related LinksCMF5516, CMF55162R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162R00FHRE Details Description
Related parts for CMF55162R00FHRE
CONN HEADER 7POS .165 RT ANG TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK03806 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.47UF 10V JB 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf