Vishay/Dale CMF55165R00DHEA
CMF55165R00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55165R00DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55165R00DHEA.pdf
Availability of CMF55165R00DHEA
QUANTITY
CMF55165R00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55165R00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55165R00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55165R00DHEA
Related LinksCMF5516, CMF55165R00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55165R00DHEA Details Description
Related parts for CMF55165R00DHEA
CONN HEADER 15POS 1.25MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf