Vishay/Dale CMF55166R66BEEK
CMF55166R66BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55166R66BEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 166.66 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55166R66BEEK.pdf
Availability of CMF55166R66BEEK
QUANTITY
CMF55166R66BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55166R66BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55166R66BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)166.66
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55166R66BEEK
Related LinksCMF5516, CMF55166R66BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55166R66BEEK Details Description
Related parts for CMF55166R66BEEK
FIXED IND 560UH 930MA 1.07 OHM datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 20MHZ DSP OTP 64-VQFP datasheet.pdf
HOOD COVER ANCHOR FOR XM CONN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 24W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
716FX2-SC SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf