Vishay/Dale CMF55169K00FHRE
CMF55169K00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55169K00FHRE
Brief Description
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55169K00FHRE.pdf
Availability of CMF55169K00FHRE
QUANTITY
CMF55169K00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55169K00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55169K00FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55169K00FHRE
Related LinksCMF5516, CMF55169K00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55169K00FHRE Details Description
Related parts for CMF55169K00FHRE
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/16" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMD datasheet.pdf
FOMM62.5 LEAD 2.5S ST/PC-ST/PC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf