Vishay/Dale CMF5516K630BHEA
CMF5516K630BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516K630BHEA
Brief Description
RES 16.63K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516K630BHEA.pdf
Availability of CMF5516K630BHEA
QUANTITY
CMF5516K630BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516K630BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5516K630BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.63k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516K630BHEA
Related LinksCMF5516, CMF5516K630BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516K630BHEA Details Description
Related parts for CMF5516K630BHEA
CONN HEADER 20POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 200A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf