Vishay/Dale CMF5516K630BHEA
CMF5516K630BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516K630BHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.63K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516K630BHEA.pdf
Availability of CMF5516K630BHEA
QUANTITY
CMF5516K630BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516K630BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5516K630BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.63k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516K630BHEA
Related LinksCMF5516, CMF5516K630BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516K630BHEA Details Description
Related parts for CMF5516K630BHEA
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf