Vishay/Dale CMF5516M000JNBF
CMF5516M000JNBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516M000JNBF
Brief Description
RES 16M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516M000JNBF.pdf
Availability of CMF5516M000JNBF
QUANTITY
CMF5516M000JNBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516M000JNBF
Internal Part NumberEIS-CMF5516M000JNBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516M000JNBF
Related LinksCMF5516, CMF5516M000JNBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516M000JNBF Details Description
Related parts for CMF5516M000JNBF
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 6PC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 3.6MH PC MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf