Vishay/Dale CMF5516R000BER6
CMF5516R000BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516R000BER6
Brief Description
RES 16 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516R000BER6.pdf
Availability of CMF5516R000BER6
QUANTITY
CMF5516R000BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516R000BER6
Internal Part NumberEIS-CMF5516R000BER6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516R000BER6
Related LinksCMF5516, CMF5516R000BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516R000BER6 Details Description
Related parts for CMF5516R000BER6
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 68COND 28AWG 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .156 R/A AU datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf