Vishay/Dale CMF5516R200FHEB
CMF5516R200FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516R200FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516R200FHEB.pdf
Availability of CMF5516R200FHEB
QUANTITY
CMF5516R200FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516R200FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5516R200FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516R200FHEB
Related LinksCMF5516, CMF5516R200FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516R200FHEB Details Description
Related parts for CMF5516R200FHEB
TRANS PNP 30V 1.5A SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 250MHZ SGL 48-HTQFP datasheet.pdf
RES 237 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 6A datasheet.pdf
POWER XFMR CHASSIS MOUNT W/LEADS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
BLACKFIN CORE PROCESSOR 400MHZ datasheet.pdf