Vishay/Dale CMF55178R00FEEK
CMF55178R00FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55178R00FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55178R00FEEK.pdf
Availability of CMF55178R00FEEK
QUANTITY
CMF55178R00FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55178R00FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55178R00FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55178R00FEEK
Related LinksCMF5517, CMF55178R00FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55178R00FEEK Details Description
Related parts for CMF55178R00FEEK
CONN TERM SOCKET 18-22AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A IPAK datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 34POS SNGL PCB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
INDUCTOR 11.5 X 10.3 X 4.0 3.3UH datasheet.pdf