Vishay/Dale CMF55180R00FKRE39
CMF55180R00FKRE39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55180R00FKRE39
Brief Description
RES 180 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55180R00FKRE39.pdf
Availability of CMF55180R00FKRE39
QUANTITY
CMF55180R00FKRE39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55180R00FKRE39
Internal Part NumberEIS-CMF55180R00FKRE39
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55180R00FKRE39
Related LinksCMF55180, CMF55180R00FKRE39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55180R00FKRE39 Details Description
Related parts for CMF55180R00FKRE39
IC AMP CURRNT FDBK 1GHZ LP 8SOIC datasheet.pdf
KIT DEV ZIGBIT 2.4GHZ LITE 45DAY datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 129TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
125 WB DUAL REC HSG 36P datasheet.pdf
220UF 250V 25X35MM 105C 10000H datasheet.pdf