Vishay/Dale CMF55182K00DHBF
CMF55182K00DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55182K00DHBF
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55182K00DHBF.pdf
Availability of CMF55182K00DHBF
QUANTITY
CMF55182K00DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55182K00DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55182K00DHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55182K00DHBF
Related LinksCMF5518, CMF55182K00DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55182K00DHBF Details Description
Related parts for CMF55182K00DHBF
IC OPAMP VFB 50MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
GDT 250V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 108.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf