Vishay/Dale CMF55182K00DHR6
CMF55182K00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55182K00DHR6
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55182K00DHR6.pdf
Availability of CMF55182K00DHR6
QUANTITY
CMF55182K00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55182K00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55182K00DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55182K00DHR6
Related LinksCMF5518, CMF55182K00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55182K00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55182K00DHR6
CAP TANT 10UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING NH 3POS 2.5MM datasheet.pdf
SPEAKER Z=145OHM SS PORT ON END datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
DFK2-40 COMPENSATED CHOKE 1A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
TRANSFORMER,DUAL,IS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf