Vishay/Dale CMF55182R00FKEB
CMF55182R00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55182R00FKEB
Brief Description
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55182R00FKEB.pdf
Availability of CMF55182R00FKEB
QUANTITY
CMF55182R00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55182R00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF55182R00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55182R00FKEB
Related LinksCMF5518, CMF55182R00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55182R00FKEB Details Description
Related parts for CMF55182R00FKEB
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC LOOSE-CELL NIMH CHRGR 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf