Vishay/Dale CMF55187K00BHEK
CMF55187K00BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55187K00BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55187K00BHEK.pdf
Availability of CMF55187K00BHEK
QUANTITY
CMF55187K00BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55187K00BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55187K00BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55187K00BHEK
Related LinksCMF5518, CMF55187K00BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55187K00BHEK Details Description
Related parts for CMF55187K00BHEK
CHOKE COMMON MODE 10MH PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 22MM 7/16-20UNF 5V datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 100CPR TH 1/4" datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES MILLIMETERS datasheet.pdf
MINI-SAS/SATA CBL X4 SAS 2.0 2.5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control  IC datasheet.pdf