Vishay/Dale CMF5518K000BHR6
CMF5518K000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5518K000BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5518K000BHR6.pdf
Availability of CMF5518K000BHR6
QUANTITY
CMF5518K000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5518K000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5518K000BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5518K000BHR6
Related LinksCMF5518, CMF5518K000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5518K000BHR6 Details Description
Related parts for CMF5518K000BHR6
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MODULE DDR2 256MB 200SODIMM datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 115V PANEL MOUNT datasheet.pdf