Vishay/Dale CMF5518K200BHR6
CMF5518K200BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5518K200BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5518K200BHR6.pdf
Availability of CMF5518K200BHR6
QUANTITY
CMF5518K200BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5518K200BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF5518K200BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5518K200BHR6
Related LinksCMF5518, CMF5518K200BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5518K200BHR6 Details Description
Related parts for CMF5518K200BHR6
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPEA 15POS datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/18/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf