Vishay/Dale CMF5518R000FHEA
CMF5518R000FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5518R000FHEA
Brief Description
RES 18 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5518R000FHEA.pdf
Availability of CMF5518R000FHEA
QUANTITY
CMF5518R000FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5518R000FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5518R000FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5518R000FHEA
Related LinksCMF5518, CMF5518R000FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5518R000FHEA Details Description
Related parts for CMF5518R000FHEA
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf