Vishay/Dale CMF55191R00DHEB
CMF55191R00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55191R00DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55191R00DHEB.pdf
Availability of CMF55191R00DHEB
QUANTITY
CMF55191R00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55191R00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55191R00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55191R00DHEB
Related LinksCMF5519, CMF55191R00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55191R00DHEB Details Description
Related parts for CMF55191R00DHEB
CONN RECEPT DIN RTANG 8POS MINI datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf