Vishay/Dale CMF55196K00BEEA
CMF55196K00BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196K00BEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196K00BEEA.pdf
Availability of CMF55196K00BEEA
QUANTITY
CMF55196K00BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196K00BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF55196K00BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196K00BEEA
Related LinksCMF5519, CMF55196K00BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196K00BEEA Details Description
Related parts for CMF55196K00BEEA
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-6 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 2000VDC datasheet.pdf