Vishay/Dale CMF55196K00DHEA
CMF55196K00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196K00DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196K00DHEA.pdf
Availability of CMF55196K00DHEA
QUANTITY
CMF55196K00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196K00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55196K00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196K00DHEA
Related LinksCMF5519, CMF55196K00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196K00DHEA Details Description
Related parts for CMF55196K00DHEA
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3BKN/50 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 200V TO-94 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf